K O N Y A


Yüzölçümü: 40.838 km²

Nüfus: 2.161.303 (2016)


mevlana

“Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründügün gibi ol.” – Mevlana Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri olan Konya kültürün, medeniyetin ve ilimin buluştuğu bir merkezdir.

Konya Türkiye ‘nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehridir.31 ilçeden oluşan Konya’nın ilçeleri şöyledir: Selçuklu, Meram, Karatay, Ereğli, Akşehir, Beyşehir, Çumra, Seydişehir, Ilgın, Cihanbeyli, Kulu, Karapınar, Kadınhanı, Sarayönü, Bozkır, Yunak, Doğanhisar, Hüyük, Altınekin, Hadim, Çeltik, Güneysınır, Emirgazi, Tuzlukçu, Derebucak, Akören, Taşkent, Ahırlı, Derbent, Halkapınar, Yalıhüyük

Evliya şehri olarakta bilinen Konya Mevlana’ya da ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Şehir ekonomisine önemli katkı sağlayan Türbeler ve Dini yerler Şehirde çok miktarda mevcuttur. Meşhur Fıkraların Üstadı Nasrettin Hocanın vefatı da Konya’nın ilçesi olan Alaşehirdir. Önemli Şeker üretim merkezi olan Konya, tarımın ayakta durmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisidir.

En eski yerleşim birimlerinden biri olan Konya, en önemli turizm merkezlerinden de biridir. Bunlara ek olarak Konya sanayi açısından da verimli ve gelişmekte olan modern bir şehirdir.


Meşhur Yemekleri; Etli Ekmek, Mevlana Böreği, Arabaşı Çorbası,Dilber Dudağı Baklavası, Höşmerim Tatlısı, Papara Yemeği, Batırık, Yoğurt Çorbası, Etli Topalak, Bamya Çorbası, Un Helvası, Etli Pilav, Yaprak Sarması, İrmik Helvas, Patates Böreği, Etli Fırın Yemeği, Kaygana Tatlısı, Tandır Böreği, Düğün Pilavı

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Şeker Pancarı, Buğday, Haşhaş, Ayçiçeği, Patates, Soğan .

etliekmek
börek

TARİHİ ÖZETİ


konyatarihi

Konya M.Ö. 7000’li yıllardan itibaren çeşitli medeniyetlere sahne olmuş tarihi açıdan önemli bir merkezdir.
Hititler Lidyalılar Persler Selevkoslar ve Romalıların hakimiyetinde bulunan Konya 7’inci yüzyılın başlarında Sasaniler ortalarında da Emeviler tarafından işgal edilmiş olup 10’uncu yüzyıla kadar Bizans eyaleti olarak varlığını sürdürmüştür.
1071 yılında Malazgirt savaşından sonra Anadolu’nun kapıları Türklere açılmış ve Büyük Selçuklu Sultanı Kutalmışoğlu Sultan Süleyman Şah tarafından da Konya fethedilmiştir.
1074 yılında kurulan ve başkenti İznik olan Anadolu Selçuklu Devleti 1’inci Haçlı Seferi sonunda İznik’i kaybedince Başkent Konya’ya taşınmıştır. Başkent olduktan sonra günden güne gelişen ve pek çok mimari eserle süslenen kent kısa zamanda Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri haline gelmiştir.
1097 yılından 1308 yılına kadar 211 yıl boyunca Anadolu Selçuklu Devletinin egemenliği altında kalan Konya Selçuklu Devletinin yıkılışını takiben Karamanoğulları Beyliğinin hakimiyeti altına girmiştir.
1465 yılında Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından Karamanoğulları Beyliği ortadan kaldırılmış ve Konya Osmanlı İmparatorluğu sınırları içine alınmıştır.

Fatih Sultan Mehmet 1470 yılında 4’üncü Eyalet olarak Karaman eyaletini kurmuş merkezini de Konya şehri yapmıştır. 17’inci yüzyılda Karaman eyaletinin sınırları genişlemiş Tanzimat döneminde de ismi değişerek Konya Eyaleti adını almıştır. Konya şehrinin nüfusu o tarihlerde 1.825 olup Türkiye’nin 11’inci ve dünyanın da 69’uncu büyük şehriydi.
İstiklal Savaşı yıllarında da Konya üzerine düşen görevi yapmış Batı Cephesi Karargahı Akşehir’de kurulmuştur.
Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra Konya İtalyanlar tarafından işgal edilmiş ise de 20 Mart 1920 tarihinde işgalden tamamen kurtarılmıştır

Tarihi Yerleri; Mevlana Müzesi, İnce Minare, İvriz Kaya Anıtı, Aziziye Camisi, Meke Gölü, Oymalı Yeraltı Şehri, Klistra, Alâeddin Camisi, Çatalhüyük, Karatay Medresesi, Eşrefoğlu Camisi, Kubad-Abad Sarayı, Nasreddin Hoca, Tınaz Tepe Mağarası, Eflatun Pınarı, Aya Elena Kilisesi, Fasıllar Anıtı, Sultanlar Türbesi, Tavusbaba Türbesi, Ateş-Baz Veli Türbesi

konya_harita
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

İsminiz
* E-Posta adresiniz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

İsminiz
* E-posta adresiniz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?